czwartek, 10 lutego 2022

Ateny

 Starożytne miasto z duszą, niesamowitym klimatem i pięknymi punktami widokowymi


Ateny kojarzą się z kolebką cywilizacji, podstawami demokracji  oraz największymi filozofami takimi jak Sokrates czy Platon. To miasto w którym następuje niesamowite zderzenie historii z teraźniejszością. Jak wygląda miasto dziś i co ciekawego można zobaczyć w Atenach podczas kilku dniowego pobytu? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.
Wizyta w Atenach pozwoliła mi się przenieść do starożytnego świata i powspominać bogów z Mitologii, wybitnych artystów oraz myślicieli. Ateny to również tętniąca życiem metropolia. Odwiedziłam ją w lutym 2022 r. Dzięki okresowi jaki wybrałam zwiedzanie było przyjemne zarówno ze względu na temperaturę, jak i ze względu na niewielką liczbę zwiedzających. Trzeba bowiem pamiętać wybierając się do Aten, że to jedno z największych centrów turystycznych Europy, przez co atrakcje w sezonie są bardzo oblegane, więc należy nastawić się na zwiedzanie częstokroć w tłumie i upale. My wybraliśmy się do Aten na przedłużony weekend (czwartek-niedziela). 
Zamieszkaliśmy w najładniejszej i najbardziej klimatycznej części miasta, która nazywa się Plaka. Znajduje się ona po wschodniej części Akropolu. Mieszkanie wynajęliśmy przez booking za niewielkie pieniądze ponieważ opinie o nim nie były zbyt dobre, ale nam w sumie to nie przeszkadzało ponieważ wracaliśmy tam tylko na noc.

Dzięki świetnie zlokalizowanemu noclegowi w starej części miasta (PLAKA) udało nam się zwiedzić najważniejsze miejsca, które wymieniłam poniżej bez korzystania z jakiegokolwiek środka komunikacji. Ich wyjątkowość starałam się uwiecznić na fotografiach:
 

1) Akropol

Nikt nie ma wątpliwości, że Akropol to najważniejsza atrakcja Aten i główny punkt turystyczny. Jest to bowiem wizytówką miasta i całej Grecji. Wynajmowane przez nas mieszkanie na Place pozwoliło nam na obserwację Akropolu z górnego tarasu na dachu. Było to niesamowite przeżycie jedząc śniadanie w środku zimy na słonecznym tarasie i do tego być w samym centrum tego magicznego starożytnego świata.


Wzgórze Akropolu zamieszkałe było już 4000 lat p.n.e. Wzgórze miało strategiczne znaczenie  ze względu na łatwość obrony przed wrogami oraz dostęp do wody pitnej. W VIII w. p.n.e wzgórze było poświęcone kultowi Ateny, ale po świątyniach z tego okresu niewiele pozostało. Obecnie można zobaczyć na wzgórzu budowle z V w.p.n.e, czyli tzw. Złotego Wieku Grecji. Są to budowle wybudowane pod nadzorem ateńskiego rzeźbiarza Fidiasza. Akropol Ateński znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Warto wiedzieć, że na Akropol są dwa wejścia:
  • główne
  • mniejsze zlokalizowane w południowo - wschodnim rogu Akropolu, obok Muzeum Akropolu.
Z bocznego wejścia można skorzystać jeżeli przy wejściu głównym stworzą się duże kolejki.
Pierwszą większa budowlą, która ukazuje się po wejściu jest Teatr Dionizosa, który powstał w latach 342-326 p.n.e. Dionizos był bogiem wina, natchnienia i płodności. To był pierwszy teatr na świecie, który stał się wzorem do naśladowania dla innych teatrów greckich. Mieścił 17 tysięcy osób, a swoje sztuki wystawiali w nim: Sofokles, Eurypides i Arystofanes. Stąd uważa się to miejsce za kolebkę greckiej tragedii.
Mnie najbardziej zachwycił natomiast częściowo zrekonstruowany Odeon Heroda Attyka, który został zbudowany w 161 r. Widoczny jest na drugim zdjęciu powyżej. Odeon to odmiana teatru rzymskiego, który służył jako miejsce występów muzycznych oraz czytania poezji. Uważany był za najwspanialszy z antycznych odeonów. Do dziś odbywają się w nim koncerty i festiwale muzyczne. Może pomieścić 5000 osób.
Na Akropolu można również podziwiać świątynie i budowle:
  • Świątynia Ateny Nike - zbudowaną w stylu jońskim ok. 420 r. p.n.e
  • Propyleje - monumentalna brama na Akropol zbudowane w 437-432 p.n.e - posiada kolumny doryckie i jońskie (na ostatnim zdjęciu powyżej)
  • Partenon - wzniesiona z białego marmuru w latach 447-432 p.n.e - wysokość jej kolumn to 10,4 m. - uważa się go za najdoskonalszy przykład stylu doryckiego
  • Erechtejon - to najświętsza ze wszystkich ateńskich świątyń zbudowana w latach 421-405 p.n.e, jako miejsce kultu Ateny Polias, Posejdona, Zeusa Hypatosa, króla Aten Erechteusza, Hefajstosa i herosa Butesa.



Pewnie niewiele osób wie, że Partenon oprócz świątyni greckiej w czasie swojej historii pełnił także funkcję kościoła katolickiego, meczetu muzułmańskiego oraz składu na proch.
Ciekawostką jest, że w 1816 r. do British Museum w Londynie trafiły skarby zrabowane ze świątyni. Odpowiadał za to brytyjski ambasador w Konstantynopolu Thomas Bruce, zwany lordem Elgin. W czasie gdy to nastąpiło Grecja była od prawie 400 lat częścią imperium osmańskiego. Po odzyskaniu wolności, od razu wystąpiła o zwrot bezcennych rzeźb i frezu, który został ściągnięty z Partenonu przy pomocy łomów, pił, a nawet materiałów wybuchowych. Na razie Brytyjczycy nie spieszą się ze zwrotem, co napawa smutkiem, ponieważ pięknie byłoby zobaczyć go w pełnej krasie.

Erechtejon natomiast oprócz starożytnego miejsca kultu była także kościołem, siedzibą rządów książąt frankońskich, a nawet tureckim haremem.

Na Akropolu jest również niesamowity punkt widokowy - jak nie moglibyście go znaleźć, to poszukajcie betonowego podwyższenia z powiewającą grecka flagą.

Ważne rady:
  • Akropol to miejsce praktycznie bez cienia więc w upalne dni zabezpiecz się w odpowiednią ochronę oraz wodę
  • w upalne dni często w środkowej części dnia jest zamykany więc sprawdź godziny zanim zaplanujesz zwiedzanie
  • na szczycie obok toalet jest poidełko
  • schody potrafią być śliskie szczególnie w deszczowy dzień, a powierzchnie często nierówne więc lepiej mieć odpowiednie obuwie
  • na teren nie można wjechać wózkami dziecięcymi - można je pozostawić w przechowalni
  • czas zwiedzania to ok. godziny
  • można kupić bilet łączony, który wychodzi taniej - Bilet jest ważny przez 5 dni i umożliwia wstęp na Akropol, starożytnej agory, rzymskiej agory, biblioteki Hadriana, świątyni Zeusa Olimpijskiego, Kerameikos i szkoły Arystotelesa. Mając taki bilet nie musisz tracić czasu na stanie w kolejkach do kas.
  • osoby do 18 r.ż. oraz studenci mogą zwiedzać Akropol za darmo.
  • są dni, kiedy za wejście się nie płaci, ale i takie w których jest zamknięty - sprawdz na stronie zanim się wybierzesz
  • oficjalna strona gdzie można kupić bilety:  https://etickets.tap.gr/

2) Muzeum Akropolu w Atenach

Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Muzeum znajduje się tuż przy Akropolu więc naturalnie można jego zwiedzanie połączyć ze zwiedzaniem Akropolu. Sama bryła budynku zachwyca, a w środku panuje uniosła atmosfera skupienia. W części muzeum jest zakaz fotografowania więc nie uda się przedstawić wszystkiego na zdjęciach.


Osoby do 18 r.ż. i studenci mogą zwiedzać muzeum za darmo - podobnie jak jest to na Akropolu. Cen biletów oraz godzin otwarcia nie podaję, gdyż potrafią się one zmieniać więc polecam sprawdzić na oficjalnej stronie muzeum: https://www.theacropolismuseum.gr/en/content/hours-and-ticketing

3) Lofos Filopappou i Obserwatorium Narodowe


Obserwatorium Narodowe to pierwszy ośrodek badawczy współczesnej Grecji, które działa nieprzerwanie od 1842 r. Idąc w jego kierunku można wspiąć się na Wzgórze Filopappou z którego rozpościera się przepiękny widok na Akropol i panoramę miasta. Wokół wzgórza roztacza się piękny park. Mnie natomiast zachwyciła część parku przy samym Obserwatorium. Bez wielkiego wspinania rozpościerają się stąd przepiękne widoki i niesamowita była tam gra światła, która pozwoliła mi zrobić niesamowite zdjęcia.


Schodząc ze wzgórza w stronę Akropolu po lewej stronie możecie ujrzeć również wzgórze Aeropagu (zwanym również Wzgórzem Aresa) lub się na nie wdrapać i posiedzieć chwilkę podziwiając piękna panoramę miasta.

4) Little Kook

Przy ul. Karaiskaki 17 w Atenach możecie znaleźć bardzo ciekawe miejsce, które szczególnie zachwyci dzieci, ale nie tylko. To bajkowa kawiarenka o niesamowitym wystroju zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Bardzo ciężko było tam trafić, ale klucząc wąskimi, często ciemnymi, uliczkami udało nam się tam dotrzeć. Kawiarenka ma kilka pięter i pokoi, a każdy jest przystrojony w inny niesamowity i bajkowy sposób. Zdjecia nie sa w stanie oddać klimatu tego miejsca.


Wystrój kawiarni zmienia się średnio co 2 miesiące i nawiązuje do bieżących świat i ważnych wydarzeń. na dachu znajduje się ogromny smok, a okoliczne uliczki również są przepięknie przystrojone zapraszając do odwiedzenia tego magicznego miejsca. Obsługa jest również ubrana w stroje zależne od wystroju. Podają tam olbrzymie kawałki tortów i lodów, które są nie do przejedzenia. Ceny są jednak dość wysokie jak na Ateny, ale trzeba potraktować to jako dodatkowa atrakcję, a nie zwykła kawiarnię i przymknąć na to oko. Naprawdę warto tam wstąpić - polecam.

5) Centralny Targ Varvakios Agora - Targ Rybny

Przy ul. Athinas 42 znajduje się miejsce, które również jest warte odwiedzenia. To centralny targ rybny. To tętniące życiem miejsce w którym znajdziesz ryby i owoce morza jakich dusza zapragnie.



Pod koniec XIX w. przed wybudowaniem budynku targu było tu skupisko drewnianych szop ustawionych wzdłuż starożytnej agory. targ rybny jest tylko częścią całego zespołu targowego. podobno każdego dnia sprzedawane jest na targu 5-10 ton ryb.

6) Ogród Narodowy

Ogród narodowy znajduje się przy Parlamencie. Został on założony w latach 40 XIX w. przez żonę Ottona I Amelię. Zajmuje teren ok. 15 hektarów i można w nim znaleźć olbrzymią ilość gatunków roslin z całego świata. Znajduje się w nim mini zoo. Poza zoo można w parku zobaczyć latające dziko papugi i żyjące dziko żółwie wodne i lądowe oraz całą masę innych zwierząt i ptaków.



Wychodząc tylnym wyjściem z ogrodu możesz zobaczyć Gwardzistę maszerującego chodnikiem i zrobić mu zdjęcie z bliższej odległości niż na placu przed parlamentem.

7) Zmiana warty przed Parlamentem i plac Syntagma

Głównym placem Aten jest Plan Syntagma, którego nazwa nawiązuje do wydanej w 1843 r. pierwszej Konstytucji Grecji. Znajduje się przy nim Pałac Królewski, w którym mieści się Parlament. Do niego praktycznie przylega Ogród Narodowy. Przed parlamentem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza przy którym co godzinę odbywają się uroczyste zmiany warty. najbardziej uroczyste odbywają się w każdą niedziele o godz. 11:00. 


Podczas zmiany warty należy zachować odpowiednią odległość. Zbytnie zbliżenie się spowoduje reakcję żołnierzy.
Widowisko jest naprawdę nieziemskie. Gwardziści ubrani są w strój stylizowany na ubiorze macedońskich górali. Czapka ma długi pompon, w którym podobno w czasie wojny chowany był mały nóż. Ciekawostką jest tez spódnica, która ma 400 plis, w celu upamiętnienia 400 lat tureckiej niewoli. Do tego kremowe getry z frędzlami i podkute buty z pomponami, które dają niesamowite odgłosy, jakby wojskowe stepowanie :).
Podczas marszu gwardziści wykonują śmieszne ruchy, jakby kopnięcia w zwolnionym tempie. Są różne teorie na temat tego specyficznego kroku. jedna z nich głosi, że kopnięcia symbolizują kopnięcie tureckiego okupanta, a następnie ruch strzepnięcia go z buta. Nie słyszałam jednak tej teorii od przewodnika więc nie wiem do końca czy jest prawdziwa. jakkolwiek bardzo ciekawa :) Powaga żołnierzy i te dziwne ruchy powodują, że uśmiech sam pojawia się na twarzach. Zastanawiam się jak Ci gwardziści to wytrzymują. Podobno bardzo często się zmieniają.

8) Anafiotika

Miejscem, które szczególnie polecam zobaczyć jest osiedle Anafiotica z labiryntem białych uliczek wijących się w różnych kierunkach. Miejsce zostało zbudowane przez robotników z egejskiej wyspy Anafi, sprowadzonych do Aten w celu zatrudnienia ich przy budowie pałacu Króla Ottona I. Spacerując tam można poczuć się przez chwile jak na Cykladach.






Po drodze na osiedle Anafiotika uwidacznia się również piękna panorama miasta. Zwiedzając to miejsce dobrze jest zachować ciszę gdyż nadal mieszkają tam ludzie.

9) Wzgórze Lykabettus

Jeżeli chcesz zobaczyć naprawdę niesamowitą panoramę miasta i nie straszna Ci wspinaczka po schodach i wzgórzu to polecam Ci bardzo wejście na Wzgórze Lykabettus. Proponuję wejście od strony Górskiej Kolejki Linowej od strony południowej. Na górze znajduje się taras widokowy z panoramą na całe miasto.





Na tarasie widokowym stoi malutka XIX wieczna kapliczka św. Jerzego. jak już wcześniej wspomniałam na wzgórze można wjechać kolejką wydrążoną w skale. Ścieżka na górę jest dość ciężka, szczególnie w upalne dni, zimą jednak nie sprawiała nam żadnych problemów, szczególnie, że po drodze mogliśmy podziwiać drzewa piniowe, ogromne opuncje oraz olbrzymie kwiatostany agawy.
Na górze są również osłonięte od wiatru i słońca kawiarenki z pięknym widokiem, z których można podziwiać piękne widoki i zachód słońca.

10) Plac Monastiraki

Plac Monastiraki to centrum jednej z głównych dzielnic handlowych Aten. Nie da się go pominąć spacerując ulicami stolicy, gdyż usytuowany jest on blisko największych jej atrakcji. Pełno przy nim sklepów, kawiarni, restauracji, co powoduje, że plac staje się świetnym miejscem na wypoczynek. Są również przy nim restauracyjki z pięknym widokiem - z jednej z ich zrobione jest trzecie zdjęcie poniżej. W okolicach zachodu słońca robi się w nich tłoczno.


Na placu znajduje się meczet Tzistarakisa Aga i kościółek Pantanassa oraz Dworzec Monastiraki. warto zajrzeć do środka dworca.
Ciekawostką na placu jest jeszcze starożytna rzeka, której na pierwszy rzut oka nie widać. To Eridanus, która przechodziła przez Ateny aż do czasów rzymskich, kiedy postanowiono, że zostanie przykryta tunelem. Obecnie jej zarys ukazano za pomocą białej kostki, a podczas wykopalisk prowadzonych przy budowie metra odkryto obok niej mnóstwo bezcennych artefaktów.

Inne atrakcje

Do zwiedzania innych atrakcji polecam polskiego przewodnika, który opowie Wam o historii i oprowadzi po najciekawszych miejscach takich jak:
- Świątynia Zeusa Olimpijskiego w Atenach
- Stadion Panateński
- Ogród Narodowy
- Narodowe Muzeum  Archeologiczne
- Łuk Hadriana
- Grób Nieznanego Żołnierza
- Biblioteka Hadraiana
- Agora Grecka
- Agora Rzymska

czy inne atrakcje.

tel. 697-3-016-449



Nie udało nam się niestety zobaczyć pięknej darmowej plaży Megalo Kavouri na przedmieściach Vouliagmeni. Plaża podobno ma bardzo łagodne wejście do wody i piękne otoczenie. Znajduje się ok. 30 km od Aten, ale można do niej dojechać linią metra M2 w stronę przystanku Elliniko (ostatnia stacja metra), a następnie autobusem 122. Może wam uda się tam zajrzeć?
W okolicy ww plaży, w samym centrum Riwiery Ateńskiej, znajduje się również Jezioro Vouliagmeni. Wody jeziora to naturalne uzdrowisko łączące wodę morską z podziemnymi źródłami termalnymi. Dodatkowo jej temperatura nigdy nie spada poniżej 22 stopni Celsiusza, więc kąpać się w nim można przez cały rok. Jezioro ma malownicze położenie wśród bujnej roślinności oraz strzelistych klifów, znajdują się w nim rybki gatunku Garra Rufa. To właśnie one są wykorzystywane w ichtioterapii, gdyż mogą odżywiać się martwym naskórkiem. Więcej możecie dowiedzieć się na stronie:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz