Watykan, miejsce niezwykłe
Watykan to najmniejsze państwo świata liczące zalednie 0,44 km 2, a jego pełna nazwa brzmi Państwo Miasta Watykańskiego (Stato della Città del Vaticano – Status Civitatis Vaticanæ). Skąd wzięła się nazwa Watykan? Nazwa bierze się od wzgórza na którym się znajduje, a które w starożytności poświęcone było kultowi etruskiego bożka Watykanusa.
Będąc na jego terenie czuje się wyjątkową energię, ale przepych jaki tam zobaczyłam wywołał we mnie sprzeczne uczucia.
Watykan odwiedziłam w ekspresowym tempie podróżując z południa Włoch - Apulii, ale z pewnością tam wrócę ponieważ chciałabym pokazać to miejsce swoim dzieciakom. W związku z tym zwiedziłam tam niewiele. Najbardziej żałuję, że nie weszłam na Kopułę Bazyliki, ale to przez ogromne kolejki do samej Bazyliki w których spędziłam sporo czasu.
Plac św. Piotra
Plac Św. Piotra otoczony ogromną czterorzędową kolumnadą Berniniego robi ogromne wrażenie. Wokół są posagi majestatyczne spoglądające ze wszystkich stron, powodujące, że człowiek ma wrażenie, jakby był otoczony strażnikami tego miejsca, którzy za dnia skamienieli, a w nocy ożywają :).
Bazylika św. Piotra
Bazylika ma bardzo ciekawą historię. Na stronie rzym.it możemy wyczytać, że pierwsza bazylika została wzniesiona na początku IV wieku n.e. na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego. Podłoże, na którym powstała – sztuczna półka uformowana z zasypanej nekropolii i częściowo wycięta w zboczu wzgórza watykańskiego – nie było jednak dostatecznie stabilne na całej zajmowanej przez bazylikę powierzchni. Z tego głownie powodu świątynia wymagała w ciągu wieków częstych remontów. Pod koniec XV wieku stan jej fundamentów i elementów nośnych był już krytyczny.
Druga bazylika Św. Piotra powstała natomiast w XVI-XVII wieku. Papież Juliusz II della Rovere wbrew przesądom i religijnej trwodze, postanowił radykalnie zmienić sytuację tej szacownej budowli. On to w 1506 roku nakazał zburzyć do połowy starą bazylikę i rozpocząć wznoszenie nowej świątyni, godnej pozycji Księcia Apostołów. Prace budowlane trwały łącznie 120 lat i pochłonęły ogrom środków materialnych jakie mógł zgromadzić ówczesny Kościół Katolicki. Ich wynikiem była gigantyczna, przez całe wieki największa na Ziemi, świątynia chrześcijańska, która olśniewa bogactwem zdobień, ilością i jakością dzieł sztuki oraz mnogością relikwii świętych Kościoła. „Pietà” Michał Anioła Buonarrotiego, dzieła Berniniego: spiżowy baldachim nad konfesją, Ołtarz Katedry św. Piotra, Gloria oraz epitafium Aleksandra VII zachwycają wszystkich miłośników sztuki baroku. Pielgrzymów natomiast przyciągają 44 ołtarze z relikwiami setek świętych na czele ze szczątkami Apostoła, do którego miał powiedzieć Jezus „ty jesteś skałą”.
Bazylika św. Piotra jest otwarta codziennie w godz. 7 – 19.00 (do 18.30 w miesiącach październik-marzec); wstęp jest bezpłatny.
Wstęp do bazyliki św. Piotra – szczególnie latem należy pamiętać o odpowiednim stroju ! – wykluczony jest styl plażowy! Ramiona muszą być zakryte (t-shirt jest ok), nie wolno wchodzić do bazyliki w krótkich spodenkach pod pośladek i mini spódniczkach; bermudy są OK. Wbrew przysłowiowej włoskie tolerancji i elastycznemu traktowaniu przepisów, sprawa odpowiedniego ubioru w Watykanie traktowany jest z całą powagą!
Nie wolno wnosić do bazyliki: noży, nożyczek, dużych pilniczków, opakowań szklanych i sprayów wszelkiego typu oraz napojów alkoholowych. Przed wejściem przechodzi się przez bramki i prześwietlane są torby jak na lotnisku.
Po zwiedzeniu wnętrza bazyliki warto wejść na jej kopułę zaprojektowaną przez Michała Anioła Buonarrotiego. Po wejściu na szczyt rozciąga się wspaniała panorama Watykanu i całego Rzymu. Dobrze pójść tam na zachód słońca.
źródło: rzym.it
Wstęp na kopułę jest płatny.
Istnieją dwa rodzaje biletów:
- z windą na dach bazyliki za 10 euro oraz
- bez korzystania z windy za 8 euro (+ 221 schodków do dachu).
Przejście od dachu bazyliki do tarasu widokowego na szczycie kopuły to 320 schodów. Warto wziąć pod uwagę, że spora ich część to wąskie spiralne schody, co może być problematyczne w przypadku dzieci lub osób, które nie lubią zamkniętych przestrzeni.
Godziny otwarcia: 8.00 – 18.00 (od kwietnia do września); 8.00 – 17.00 (od października do marca).
Więcej na ten temat -> https://rzym.it/kopula-bazyliki-sw-piotra/
Podziemne groty
Polecam również zwiedzenie grot mieszczących się pod główną nawą bazyliki, u podnóża filaru św. Andrzeja Apostoła. W grotach znajdują się groby wielu papieży i ich najbliższych współpracowników oraz innych osób, które z różnych względów zasłużyły sobie na tak prestiżowy pochówek.
Wejście do grot jest bezpłatne i nie wzmaga żadnej wejściówki, w przeciwieństwie do wejścia do nekropolii.
Podziemna nekropolia pod bazyliką św. Piotra
Jeżeli ktoś lubi nekropolie to polecam odwiedzenie starożytnego podziemnego cmentarza, na którym wzniesiono bazylikę. Według Kościoła został pochowany św. Piotr. Każdego dnia może ją odwiedzić maksymalnie 200 osób, w grupach liczących nie więcej niż 12 osób, które ukończyły 15 lat. Wizytę należy zamówić odpowiednio wcześniej w biurze Ufficio Scavi na terenie Watykanu. Możliwe jest również wirtualne zwiedzanie grot - link poniżej.
Więcej informacji na ten temat
wirtualne zwiedzanie starych grot.
Grób św. Jana Pawła II
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Początkowo ciało papieża zostało wystawione w zdobionym holu Pałacu Apostolskiego (duży budynek obok Bazyliki Świętego Piotra) czyli w Sali Klementyńskiej. Dzień później doczesne szczątki zmarłego przeniesiono na teren Bazyliki, gdzie mogli oglądać je pielgrzymi.
Tuż przed beatyfikacją, ciało papieża Jan Pawła II zostało przeniesione z Nowych Grot do kaplicy św. Sebastiana (druga kaplica prawej nawy bazyliki). Tam też spoczywa do dziś, otoczone nieustanną obecnością wielu wiernych.
źródło: rzym.it
Skarbiec bazyliki (Tesoro di San Pietro)
Skarbiec bazyliki św. Piotra w Watykanie to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić, a w szczególności drogocenne przedmioty związane z kultem religijnym i ceremoniami papieskimi: paramenty liturgiczne, tiary (potrójne korony papieskie), relikwiarze, pierścienie Piotrowe oraz dary, które możni tego świata przekazywali biskupom Rzymu.
Szczególnie interesujące są wspaniałe dzieła sztuki sakralnej i zdobniczej, jak np. sarkofag z brązu papieża Sykstusa IV Della Rovere (1471 – 1484), dzieło florenckiego rzeźbiarza Antonia del Pollaiolo.
Zwiedzanie i bilety:
Zwiedzać można:
- od 1 kwietnia do 30 września – w każdy dzień tygodnia w godz. 8.00-19.00 (ostatnie wejście o 18.30)
- od 1 października do 31 marca – w każdy dzień tygodnia w godz. 8.00-18.15 (ostatnie wejście o 17.40)
Bilety: normalny 7,00 euro, zniżkowy 5,00 euro
Wejście do skarbca i zakrystii (Sacrestia – Tesoro) znajduje się pod pomnikiem grobowym papieża Piusa VIII (lewa część nawy poprzecznej-transeptu).
Więcej na ten temat -> https://www.rzym.it/watykan/skarbiec-bazyliki-watykanskiej/
Kaplica Sykstyńska
Słynne freski kaplicy Sykstyńskiej są owocem pracy twórczej wielkich mistrzów renesansu włoskiego: Pinturicchia, Signorellego, Botticellego, Ghirlandaia, Rossellego, a przede wszystkim nieśmiertelnego Michała Anioła Buonarrotiego.
To tu odbywa się konklawe, czyli wybory nowego papieża.
źródło: rzym.it
Ogrody watykańskie
Początki parku watykańskiego sięgają XIII wieku. Czy wart jest odwiedzenia? Hm, moim zdaniem szkoda na nie czasu, ale pewnie znajdą się i zwolennicy ogrodów.
Ogrody można zwiedzać:
– pieszo, ale jedynie w grupach z przewodnikiem watykańskim;
– z pokładu mikrobusa objeżdżającego najważniejsze aleje papieskiego parku.
Bilety na wycieczki piesze (ok. 1h30′) można nabyć jedynie on line na stronie internetowej Muzeów Watykańskich:
– normalny 39 euro (zawiera wstęp do Muzeów, Kaplicy Sykstyńskiej i ogrodów),
– ulgowy 30 euro (warunki udzielenia ulgi).
Bilety na wycieczki busem (ok. 50′) można nabyć jedynie on line na stronie internetowej Muzeów Watykańskich:
– zwyczajny 37 euro (zawiera wstęp do Muzeów, Kaplicy Sykstyńskiej i ogrodów),
– ulgowy 23 euro (warunki udzielenia ulgi).
Autobusy są wyposażone w wielojęzyczne audio-przewodniki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz